KLUBBENS MERITER

Här har vi samlat föreningens meriter, dessa är uppdelade i olika kategorier.
Just nu saknar vi många meriter mellan åren 2007-2010, vi arbetar på att få upp dessa snarast.

Lagspel

Svenska Serien 5-manna, 10-manna SM och Svenska Cupen

 SVENSKA SERIEN
 År Valör Spelplats Slagantal
 1994 Guld Uppsala BGK (Filt) 4108
 1996 Guld Askim (Betong)
 1997 Guld Askim (Betong)
 10-MANNA SM
 År Valör Spelplats Slagantal Finalmotståndare
 1995 Guld Enköpings 1089 Sundsvalls BGK
 1996 Silver Spiik 1211 Uppsala BGK (1201)
 SVENSKA CUPEN (EB)
 År Valör Spelplats Slagantal Finalmoståndare
 1996 Guld Fröslunda 212 Tantogårdens BGK (237)
 1997 Silver Solna 227 Uppsala BGK (221)
 1998 Guld Kungälv 223 Uppsala BGK (225)
 OT-SM (3-MANNA LAG)
 År Valör Spelplats Slagantal Finalmoståndare
 2007 Silver Kalmar 326 Örebro BGK & BGK VK78 (Sudden)
 2009 Brons Gullbergsbro
 2010 Brons Haninge
 2016 Brons Skoghall 684
 OT-SM (5-MANNA LAG)
 År Valör Spelplats Slagantal Finalmoståndare
 2008 Silver Växjö
 2011 Guld Sollefteå
 2012 Silver Örebro
 2013 Guld Norrtälje
 2014 Brons Tuve
 2016 Guld Skoghall 552
 EUROPACUPEN
 År Valör Spelplats Slagantal
 1996 Brons Bystric, Slovakien (Europabana)

Svenska mästerskapen

Filt-SM, Filt SM-Mixed, EB-SM, Inomhus-SM, Ungdoms SM EB & Filt.

FILT SM
 År Namn Valör Spelplats Klass
 1957 Doris Carlsson Guld Köping D
 1959 Doris Carlsson Brons Västerås D
 1963 Kent Persson Guld Göteborg & Mölndal HJ
 1964 John Eriksson Brons Ludvika OB
 1972 Lena Pettersson Guld Örebro DJ
 1973 Lena Pettersson Brons Örnsköldsvik & City DJ
 1994 Ricars Lockner Silver Perstorp & Hässleholm H
 2005 Rasmus Schedin Brons Tuve HJ
 EB SM
 År Namn Valör Spelplats Klass
 1981 Leif Larsson Guld Askim HJ
 1996 Hans Olofsson Silver Karlskoga H
 1997 Mikael Poduschkin Guld Gullbergsbro H
 1998 Fredrik Wallin Silver Malmö H
 MIXED SM (FILT)
 År Namn Valör Spelplats Klass
 1996 Hans Olofsson & Nora Lilleng Silver Kristinehamn Senior
 1997 Hans Olofsson & Nora Lilleng Brons Lövgärdet Senior
 1999 Hans Olofsson & Nora Lilleng Guld Strömstad Senior
 2006 Rose-Marie Lönnqvist & Patrik Eliasson Guld Karlskoga Senior
 UNGDOMS SM (FILT)
 År Namn Valör Spelplats Klass
 2003 Rasmus Schedin Brons Södertälje U
 2004 Rasmus Schedin Brons Asarum U
 2005 Rasmus Schedin Guld Motala U
 UNGDOMS SM (EB)
 År Namn Valör Spelplats Klass
 2001 Rasmus Schedin Guld Tuve U
 2003 Rasmus Schedin Brons Södertälje U
 2004 Rasmus Schedin Brons Asarum U
 2005 Rasmus Schedin Guld Motala U
 INOMHUS SM (FILT)
 År Namn Valör Spelplats Klass
 2013 Robin Andersson Brons MunktellArenan H
 INOMHUS SM (EB)
 År Namn Valör Spelplats Klass
 1999 Hans Olofsson Silver Nordstan H
 EB CUP
 År Namn Valör Spelplats Klass
 1995 Hans Olofsson Silver Fröslunda H
 OT-SM (FILT)
 År Namn Valör Spelplats Klass
 2009 Roger Blomqvist Brons Gullbergsbro OB

Landslagsuppdrag

Landslagsspelare

LANDSLAGSUPPDRAG
 År Namn Placering Spelplats Underlag
 1981 Hans Eklund 11 EM, Villamoura, Portugal EB
 1981 Leif Larsson 19 Ungdoms-EM, Bern, Schweiz EB
 1994 John Larsen Kombi: 10, EB: 19, Filt: 2 NM, Vaasa, Finland EB, Filt
 1994 Mikael Poduschkin Kombi: 7, EB: 6, Filt: 13 EM, Tessaloniki, Grekland EB, Filt
 1994 John Larsen Kombi: 22, EB: 42, Filt: 5 EM, Tessaloniki, Grekland EB, Filt
 1995 Mikael Poduschkin Kombi: 4, EB: 2, Betong: 12 Landskamp, Trappenkamp, Tyskland EB, Betong
 1995 Hans Olofsson Kombi: 11, EB: 8, Betong: 13 Landskamp, Trappenkamp, Tyskland EB, Betong
 1995 Ricard Lockner Kombi: 20, EB: 19, Betong: 19 Landskamp, Trappenkamp, Tyskland EB, Betong
 1995 Mats Hultberg Kombi: 13, EB: 1, Betong: 24 NC, Hard, Österike EB, Betong
 1995 Mikael Poduschkin Kombi: 21, EB: 15, Betong: 19 NC, Hard, Österike EB, Betong
 1995 Mats Hultberg Kombi: 17, EB: 41, Betong: 3 VM, Hard, Österike EB, Betong
 1995 Mikael Poduschkin Kombi: 24, EB: 27, Betong: 27 VM, Hard, Österike EB, Betong
 1995 Hans Olofsson Kombi: 32, EB: 48, Betong: 21 VM, Hard, Österike EB, Betong
 1995 Mats Hultberg Kombi: 10, EB: 18, Betong: 11 NC, Odense, Danmark EB, Betong
 1995 Mats Hultberg Kombi: 19, EB: 30, Betong: 15 EM, Odense, Danmark EB, Betong
 1996 Hans Olofsson Kombi: 29, EB: 26, Betong: 24 EM, Odense, Danmark EB, Betong
 1997 Mikael Poduschkin Kombi: 9, EB: 9, Betong: 23 VM, Studen, Schweiz EB, Betong
 1998 Jan Hjorth Kombi: 4, EB: 24, Betong: 4 Landskamp, Hannover, Tyskland EB, Betong
 1998 Jan Hjorth Kombi: 40, EB: 9, Betong: 61 EM, Porto, Portugal EB, Betong
 1998 Mikael Poduschkin Kombi: 7, EB: 14, Betong: – NM, Skjeberg, Norge EB, Betong
 1998 Jimmie Larsson Kombi: 21, EB: 21, Betong: – NM, Skjeberg, Norge EB, Betong
 1998 Johan Dyfvelsten Kombi: 1, EB: 9, Betong: – NM, Skjeberg, Norge EB, Betong
 1998 Johan Dyfvelsten Kombi: 23, EB: 47, Betong: 10 EM, Porto, Portugal EB, Betong
 1998 Johan Dyfvelsten Kombi: 16, EB: 6, Betong: 20 VM, Papendal, Holland EB, Betong
 1999 Jan Hjorth Kombi: 25, EB: 38, Betong: 10 NC, Papendal, Holland EB, Betong
 1999 Hans Olofsson Kombi: 10, EB: 10, Betong: 12 NC, Papendal, Holland EB, Betong
 1999 Hans Olofsson Kombi: 8, EB: 20, Betong: 7 VM, Papendal, Holland EB, Betong
 2007 Rasmus Schedin Kombi: 7, EB: 13, Filt: 7 Ungdoms-NC, Södertälje, Sverige EB, Filt
 2007 Rasmus Schedin Kombi: 12, EB: 7, Filt: 15 Ungdoms-EM, Södertälje, Sverige EB, Filt
 2007 Rasmus Schedin 1 (lag) Ungdoms-EM, Södertälje, Sverige EB, Filt
 2008 Rasmus Schedin Kombi: 29, EB: 18, Filt: 33 Ungdoms-VM, Budapest, Ungern EB, Filt
 2009 Rasmus Schedin Kombi: 8, EB: 5, Betong: 14 Ungdoms-NC, Waldshut, Tyskland EB, Betong
 2009 Rasmus Schedin Kombi: 9, EB: 3, Betong: 20 Ungdoms-EM, Waldshut, Tyskland EB, Betong
 2010 Rasmus Schedin U23 Challenge, Vedano, Italien Betong
 2011 Rasmus Schedin 16 U23 Challenge, Eskilstuna, Sverige Filt
 2013 Ronnie Lundgren 30 OT-EM, Appelscha, Holland Filt

Övriga meriter

Cup Stockholm, Cuper & andra meriter

 CUP STOCKHOLM FINAL
 År Namn Valör Spelplats Info
 1996 Ricard Lockner Guld Tantogården (Filt)
 1997 Ricard Lockner Guld Sundbyberg (Filt)
 2005 Roger Blomqvist Guld Haninge (Filt)
 2006 Martin Holmlund Guld Kristineberg (Filt)
 2012 Jan Lindström Guld Sundbyberg (Filt)
 KRILLAN CUP
 År Namn Valör Spelplats Info
 1993 Ricard Lockner Guld Kristineberg (Filt)
 2005 Rasmus Schedin Guld Kristineberg (Filt)
 2011 Rasmus Schedin Guld Kristineberg (Filt)
 2013 Björn Nilsson Guld Kristineberg (MOS)
 2015 Ricard Lockner Guld Kristineberg (MOS)
 MATTES MINNE
 År Namn Valör Spelplats Info
 2014 Camilla Högberg Guld Norrtälje (Filt)

Nationella tävlingar

Nationella tävlingar, endast Klass A-spelare!

1994
 Namn   Datum Spelplats Klass
 Mikael Poduschkin 6  mars Haga (Filt) A
 Jan Hjorth 8  maj Norrtälje (Filt) A
 Ricard Lockner 5  juni Bålst (Filt) A
 Jan Hjorth 13  augusti Sundbyberg (Filt) A
 1995
 Namn   Datum Spelplats Klass
 Mikael Poduschkin 13-14  maj Sundbyberg (Filt) A
 Leif Eriksson 28  maj Aspudden (Filt) A
 1996
 Namn   Datum Spelplats Klass
 Anders Schedin 19  maj Aspudden (Filt) A
 Jan Hjorth 29-30  juni Solna (Filt & EB) A
 Jan Hjorth 10  augusti Sundbyberg (Filt) A
 Ricard Lockner 22  september Tantogården (Filt) A
 1999
 Namn   Datum Spelplats Klass
 Hans Olofsson 3-4  juli Kungälv (EB) A
 Hans Olofsson 8  augusti Solna (EB) A
 2004
 Namn   Datum Spelplats Klass
 Stefan Borg 15  augusti Haninge (Filt) A
 2006
 Namn   Datum Spelplats Klass
 Jan Lindström 10  september Kristineberg (Filt) A
 2007
 Namn   Datum Spelplats Klass
 Peter Wahlberg 27  maj Norrtälje (Filt) A
 2008
 Namn   Datum Spelplats Klass
 Micke Jonsson 4  maj Sundbyberg (Filt) A
 2009
 Namn   Datum Spelplats Klass
 Micke Jonsson 10  maj Sundbyberg (Filt) A
 Peter Wahlberg 8  augusti Akalla (Betong) A
 2010
 Namn   Datum Spelplats Klass
 Peter Wahlberg 29  maj Väsby (Filt) A
 2012
 Namn   Datum Spelplats Klass
 Stefan Borg 29  juli Kristineberg (Filt) A
 2014
 Namn   Datum Spelplats Klass
 Peter Wahlberg 4  maj Sundbyberg (Filt)